Borçtan Kurtulmanın 5 Etkin Yolu

Günümüzdeki ekonomik durumlar oldukça fazla kişiyi borç batağına sürüklediği için, pek çok kişi bu amaçla borçtan nasıl kurtulacaklarını düşünmekte ve bu konu ile alakalı olarak borçtan kurtulmanın garantili yollarını aramaktadır. Maddi olanaksızlıklar ve acil para sıkıntıları insanları borçlanarak bu problemleri çözmeye sevk etmekte, daha sonra da söz konusu olan bu borçları ödemekte zorluk çeken kişiler iyice dar boğaza girerek farklı çözüm olanakları aramaktadırlar.

borçtan kurulmanın yolları
borçtan kurulmanın yolları

Söz konusu olan bu problem ile alakalı olarak pek çok çözüm yolu olmakta ve biz de borçtan kurtulmak için çözüm olanakları arayan kişilere en etkili olan beş yolu anlatmaya çalışacağız.

1.Kredi Kartı Kullanımını Kontrol Altına Almak:

Geçimlerini kredi kartı kullanarak sağlamakta olan kişiler hali hazırda borçla yaşamak zorunda olan kişiler olup bu süreç bir kısır döngüye girmeden çözüm bulmaları gerekmektedir.  Anlatılan bu çözüm yolu kapsamında kullanılmakta olan kredi kartlarını direk olarak bırakabilmek mümkün olmamakta ancak kart üzerinden yapmakta olduğumuz harcamalarımızı azaltmak sureti ile yavaş yavaş borçlarımızı bitirmemiz söz konusu olmaktadır. Bu noktada istikrarlı bir ilerleme sağlamak için en önemli şey aylık olarak bir bütçe planı hazırlamak ve mümkün olduğunca bu plana uygun olarak hareket etmeye çalışmaktır.

  1. Ek Gelir Olanakları Bulabilmek:

 Mevcut olan borçları azaltmak için uygulanabilecek olan en mantıklı yollardan biri de gelirlerimizi arttırmaktır. Ek iş olanakları oldukça fazla sayıda kişiye fazladan gelir sağlamakta olduğundan borçlarımızı ödemenin en garantili yolu da ek iş bulmaktır.

  1. Harcamalarımızı İncelemek:

Geçmişe yönelik olan fatura, kredi kartı ekstresi ya da alışveriş fişlerini saklayarak incelemek yaptığımız masrafları tespit ederek tasarruf etmemiz ve bu yöntemle de borçlarımızı kapatmamız konusunda oldukça önemlidir.

  1. Elimizde Bulunan Kullanmadığımız Eşyaları Satmak:

Hepimizin evinde kullanmadığımız ve atıl durumda olan pek çok eşya bulunmakta ve bu eşyaları satarak ek gelir elde etme yöntemi de borçlarımızı kontrol altına alma konusunda oldukça faydalı olmaktadır.

5.Tasarruf Etme:

Yapacağımız tüm harcamalarda en uygun olanını tespit ederek alışveriş yapmak borç batağından kurtulma sürecinde oldukça faydalı olacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir