Yurt Dışında Yaşayan Türkler Hangi Bankalardan Kredi Çekebilir?

Yurt dışındaki Türkler, Türkiye de yaşayan diğer vatandaşlar gibi istedikleri bankadan kredi kullanma hakları vardır. Yurdışından genellikle konut kredileri için başvurular yapılmaktadır. Bunun adına “Gurbetçi Mortgage” adı verilmektedir. TL veya dövize endeksli olarak kredi kullanmak isteyen kişilerin tercihlerine göre yapılandırılmaktadır. 20 yıl vade imkanları sunmaktadır. Gurbetçiler konut kredisi olarak en fazla 500 Bin TL ye kadar kredi kullanabilme imkanları bulunmaktadır. Tabi ki alacağınız evin ipotek karşılığında krediniz onaylanabilmektedir. Türkiye de ikamet eden vatandaşlar gibi, ancak alacakları konutun en fazla %75 ini kredi olarak talep edebilmektedirler.  Yurt dışında yaşayan Türkler tabi ki sadece konut kredileri değil, ihtiyaç kredileri kullanma hakları vardır. Ama biraz daha detaylı bilgilendirme istenmektedir. Bunların en başında olan şartlardan biri, Türkiye de ikamet eden birisini kefil göstermesi gerekmektedir.

Gurbetçilerin bankalara teminat için gösterecekleri var ise, bunların belgelerini, çalıştığı yerden alabileceği bordrosu gibi belgeleri bankaya vermesi gerekmektedir. Kredi kullanırken, kredi talebini kendisi gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bunun dışında kendisini kefil gösterdiği kişi tüm işlemlerini yerine getirebilmektedir.

Diğer en çok merak edilen konulardan birisi, gurbetçiler için kredi notudur. Çünkü bilindiği gibi, Türkiye de yaşayanlar için bankalardan kredi çekebilmenin en önemli şartı kredi notudur. Ama yurt dışında çalışan birisi için Türkiye de oluşmamış bir kredi notu olabilir. Bu hiç önemli değil. Çünkü hangi ülkede çalışıyorsanız çalışın, hangi ülkedeki kredi notu sistemine kayıtlıysanız, başvuru yaptığınız  banka tarafından  size ait bilgiler istenmektedir.

Başvuru bulunacağınız banka o ülkede kredi notunuzu isteyebilmektedir. Eğe kredi notunuzda bir sorun yok ise, bankalar size kredi vermekte bir sakınca görmeyebilir. Ama yaşadığınız ülkeler de kredi kullanıp, ödeme zorlukları çekmişseniz, banka size kredi vermeyi kabul etmeyebilir.

Yurt dışındaki yaşayan Türkler istediği bankadan kredi çekebilirler. Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, ING Bankası, Deniz Bank, Yapı Kredi Bankası gibi bankalardan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir