hayat sigortası 2016

Sigortasız Kredi Nasıl Çekilir?

Bankalardan kredi çekebilmek için belirli bir gelirimizin ve bunun belgeleyebiliyor olmamız gerekmektedir. Genelde bankalardan kredi başvurusu bulunduğumuz zaman ister şubeden ister internetten, kredimiz onaylanmış olsa dahi, kredimizi kullanmaya gittiğimiz zaman banka bizden gelir belgemizi istemektedir. Ama bir yanınızdan veya birilerinden öğrencilerin veya ev hanımlarının bankalardan kredi kullanabildiklerini duymuşsunuzdur.

Evet ev hanımları da kredi kullanabilmektedirler. Ama gelir belgeleri yok. İşte bu tür kredi çekmelerinde bankaların insiyatifi devreye girmektedir. Çünkü kredi çekecek kişi çalışmıyor ve bundan dolayı gelir belgesi olmasa dahi, çok uzun yıllar kredi kartı kullanmış ve ödemelerini de her daim düzenli yapmış olabilir. Bu nedenle kredi notu yüksek olur. Kredi notu yüksek olan kişi çalıştığı bankaya kredi başvurusunda bulunduğu zaman banka bu müşterisini kaybetmek istemez. Çünkü yıllardır müşterisi ve düzenli ödemeleri mevcut. İşte bu yüzden bankanın kendisi krediyi onaylatabilir.

İşte bundan dolayı sigortasız birisine kredi kullandırabilir. Demek istediğim, eğer düzenli çalıştığınız bir banka var ise, ve ödemelerinizde bir aksatmalar yaşamamışsanız, kredi başvurunuz onaylanabilir. Tabi bu sizin talep ettiğiniz miktara da bağlıdır. Yani siz çok yüksek bir miktarda ihtiyaç kredisi talep etmezseniz kredinizi onaylayabilir. Ama yüksek bir limit isterseniz, banka da kendi çıkarlarını korumak için bu riske girmeyebilir. Ama kredi notunuz yüksek olsa bile, çalışmadığınız bir bankadan kredi başvurusunda bulunursanız o banka sizden gelir belgesi talep edebilir.

Ama düzenli çalıştığınız bir banka yok ise, kredi notunuzdan da düşük ise, zaten hiçbir bankadan kredi kullanamazsınız. Çünkü bankalar öncelikli olarak ödemelerini düzenli yapabilecek kişilerin kredini onaylar. Yada kredinizi onaylamak için sizden bir kefil yada üzerinize kayıtlı bir mülk, yada kira geliriniz gibi bir gelirinizin olması koşulu ile kredinizi onaylayabilir. Kredilerinizi ödeyemediğiniz taktirde sizin taahhüt ettiğiniz mallarınız üzerine haciz getirip, zararlarını karşılayabilmektedirler. Yada devletten bir yardım alıyorsanız ve bu yardım geçici değil ise, bunu da kanıtlayabilirsiniz bu şekilde de bankalardan kredi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir