Senet Doldururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ticaretle uğraşan çoğu kişi veya birine borç verdiğimizde senet alırız. Ancak senet doldururken dikkat edilmesi gerekenler bilmemiz gerek ki eksik bir şey yapmamalıyız. Boş senet kesinlikle vermemeliyiz. Ayrıca imzalayıp boş senet vermekte bize daha sonra yükümlülükler yükleyebilir. Senette yazılan miktarın ister yazı ister rakamla yazılsın başına ve sonuna ( # ) işaret mutlaka konulmalıdır.

Senedi mutlaka borçlunun kendi el yazısıyla doldurması gerekip imza atarken mutlaka siz yanınızda bulunmanız gerekiyor. Ödenmiş senetlerin üstüne şerh edilip saklanması gerekmektedir. Senedinizi ödediyseniz mutlaka geri alırken size ait olup olmadığını ayrıca imzanın size ait olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Tanımadığınız kişilerden ciro yoluyla senet almamaya özen gösterin. Senet alırken alacak ve borçlular imza sirkülerini ve kimlik bilgileri mutlaka birer suretini elinde bulundurmalıdır. Kısaca senet imzalama dikkat gerektiren bir iş olup eğer yükümlülüklerini yerine getirmezseniz başınıza işler açabilir.

senet doldurma
senet doldurma

Senet Borcunu Ödemeyen Hapis Cezası Alır mı ?

  Kişiler senet borcunu ödemeyen hapis cezası alır mı diye soracak olursa 2012 değişikliği itibariyle hapis cezası bulunmuyordur. Ayrıca senette olmazsa olmaz ilkelerden biri ise ödeme yeri yazılabilir. Ancak hakkınızda başlatılan takipte mal beyanında bulunmalısınız. Senet resmi yollardan tanzim edilmediği takdirde cezası ve hapis cezası olur.

Senet teminat olarak verilmişse bu senedin miktarında bir değişiklik olacağı anlamına gelmez. Senedi başka bir kimseye ciro edilmesi halinde kişi icra işlemi başlattığı halde senedin teminat olarak verildiğini gösterir. Ayrıca ticaret yapan kişiler belli bir iş karşılığında senet aldıklarından dolayı bazıları kargo ile senet gönderir. Bu senet sizin huzurunuzda imzalanmadığı için yarın herhangi bir sorun yaşadığınızda herhangi bir hükmü olmayabilir. Kötü niyetli kişi ise uyduruk bir imza kullanacağından mutlaka noter onaylı imza sirküsü istemeniz faydanıza olacaktır.

Diyelim kişiye senedi imzalattınız ve karşı taraf bir fotokopi çektirmek talebinde bulundu. Bu durumda kişinin yanında bulunmanızı söyleriz. Nitekim fotokopi çektirmeye gittiğinde rakamda, vadede veya imzayı değiştirebilir. Buna dikkat etmeniz sizin faydanıza olacaktır. Size senet verirken dikkat edilmesi gerekenler uygun bir dille anlattık. Umarım senet alıp verirken bunlara uygun davranır ve ilerde başınızı ağrıtmazsınız.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir