Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

Bildiğiniz üzere Kıta Avrupası ülkelerinde yaptığınız her hareket devlet tarafından kaydedilir. Evlenme, boşanma, taşınmaz satın alma, borçlanma gibi daha birçok işlemimiz elektronik ortamlarda kaydedilir. Ve istenildiği zaman hakkınızdaki tüm bu bilgilere ulaşılır. Bunlardan dolayı özel şirketlerde bu uygulamayı kullanmaktadırlar. Özellikle bankalar bu konusunda aklınıza soru işaretleri gelebilir. Hemen söyleyelim bankada yaptığınız her işlemde kayıt altındadır. Düzenli olarak yaptığınız ödemeleriniz, gecikmeniz, borçlarınız, hangi tarihlerde ne kadar para yatırdığınız, kredi başvurunuz ve aldığınız kredilere kadar her hareketiniz bankalarında elektronik sistemlerinde yer alır. Bu konuda en çok merak edilen soru ise kredi başvuruları üzerinedir. Bu sebeple bu yazımızda sadece kredi başvurularını ele alacağız.

Bildiğiniz üzere kredi başvuruları artık sadece şubeler üzerinden değil telefon bankacılığı ya da internet üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. İnternet ortamından ve mobil bankacılık ile kredi başvurunuzda gelen onay, bir ön kabuldür. Yani hemen silinir ve bankaların sisteminde görünmez. Fakat şubelere giderek yaptığınız başvurular sisteme kaydolur ve orada istenildiği zaman görünürler. Kredi kullanan ya da kredi almayı düşünen herkesin bildiği gibi, kredi alabilmenizde en önemli husus kredi puanınızdır.

Türkiye’de hizmet gösteren 9 banka bir araya gelerek, her tüketicinin banka bünyesinde yaptığı işlemleri kaydeden bir istihbarat zinciri oluşturmuşlardır. Bu istihbarat zincirine KKB yani Kredi Kayıt Bürosu diyoruz. Yani anlayacağınız, bankalara yapmış olduğunuz kredi başvuruları bu sistemde kaydoluyor. Ve olumsuz sonuçlanan her başvuru kredi notunuzu düşürüyor. Bu sorunla karşılaşmamak için mobil bankacılık ya da internet bankacılığı yoluyla ön kabul alıp almadığınıza bakın. Sonradan şubelerden başvuruda bulunun ve olumsuz sonuçlanırsa biraz bekleyin ve çıkmasının daha garanti olacağını düşündüğünüz bir banka üzerinden kredi başvurusunda bulunun.

Şunu da belirtelim ki yaptığınız bu kredi başvuruları her zaman sistemde kayıtlı olur. Fakat 6 aylık bir zaman diliminden sonra kredi notunuza eski başvurunuz etki etmemeye başlar. Yani tam olarak bir silinme mümkün değildir. Eğer sizde kredi başvurusunda bulunacaksanız, bu söylediklerimize dikkat ederseniz kredi notunuz düşmeden gönül rahatlığıyla işlem yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir