Banka Maaşıma El Koyabilir Mi

Bankadan kredi ya da kredi kartı kullanarak ödeme zorluğu yaşayan ve ödeyemeyen kişilerin en çok merak ettiği aklına takılan sorulardan birisi bankanın var olan maaşlarına ipotek getirip getiremeyeceği yani el koyma aşamasıdır. Gerek özel gerek ise kamu sektöründe çalışan kişiler yasalar gereğince de maaşlarının belirli bir kısmını ya da tamamını bankadan almaktadır.  Her ayın belirli günlerinde ilgili hesabınıza paranız aktarılır ve isterseniz şubeye giderek isterseniz de ATM kanalı ile maaşınızı çekebilirsiniz.

Banka Hangi Durumlar da Kişilerin Maaşına El Koyar

Bankadan kredi kullandınız ya da aynı şekilde kredi kartı aldınız. Ödeme yapmadığınız da ilk olarak 3 aylık süre zarfı içerisinde tarafınıza uyarılar yapılmaktadır. Direk bankanın söylemde bulunabileceği gibi aynı şekilde avukatlar da sizi arayabilir. 3 aylık süreç içerisinde ödeme yapmazsanız ya da ilgili borcunuzu yapılandırmazsanız bu sefer hakkınız da yasal takip işlemleri başlatılacak ve icra gibi resmi prosedürler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

icralik-olanlara-kredi
icralik-olanlara-kredi

Bununla birlikte kredi notunuz da düşecektir. Banka başvuru aşamasında geri ödemeleri yapıp yapmayacağınızı garanti altına almak için kredi puanınıza bakar. Bu puan ödeme düzeninize göre belirlenmektedir. Hatta çok düşük limitli başvurunuz da dahi kefil ya da ipotek gibi ek şartlar ile karşı karşıya kalabilir sürecin uzamasına neden olabilir ve maddi gereksinimlerinizi karşılayamayabilirsiniz.

Tekrar ilgili sorumuzun cevabına dönelim. A bankasına kredi başvurunuz var ve ödemediniz çalıştığınız iş yeri ise maaşınızı B Bankası kanalı ile ödüyor olsun. A bankası maaşınıza el koyma hakkına sahip değildir. İlk olarak resmi izinleri ve işlemleri çözümsemesi gerekmektedir. İcra başvuruları sonrasında maaşınızın 4’de 1’lik kısmına el konulabilir. Ama belirttiğimiz icra işlemleri başlatılmadan tarafınıza iletilmeden el koyma maaşınızı alamama gibi bir durum söz konusu olmaz. Bahsettiğimiz zamanla ise yaklaşık 5 aya tekabül ediyor. Bu durumu yaşamadan önce maaşınıza icra uygulanmadan önce, borçlu olduğunuz banka ile iletişime geçip yapılandırma talebinde bulunmanızın artıları olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir